Ana Sayfa İletişim Osmancık.com.tr Hakkında...
Ana Sayfa
Osmancık.com.tr Hakkında...
Firmalar
Osmancık Resimleri...
Osmancık Görüntüleri...
Hemşehriler
Derneklerimiz
Osmancık Köyleri...
 

BELEDİYEDEN KAÇAK KATLARA RUHSAT - 04.10.2010


Osmancık Belediye Meclisi, oturma ruhsatı alamayan kaçak dairelere ruhsat verilmesine karar verdi. Gelen talebi olumlu değerlendiren meclis tespit edilen benzer yapıların da alınan karardan yararlanmasını onayladı. CHP Meclis Üyesi Murat Kaya’nın inşaatlarının da yararlandığı karara MHP Meclis Üyeleri tepki gösterdi. Yaşanan gerginliğin ardından Ak Partili Meclis Üyelerinin olumlu oyu ile karar kabul edildi.


 


Meclis Başkanı ve bazı meclis üyelerinin önceki yıllarda yapılan ancak imara uygun olmadığı için ruhsat alamayan kaçak yapılara bir defaya mahsus ruhsat verilmesi önerisine MHP’li meclis üyeleri karşı çıktı. Meclis üyeleri arasında gerginlik yaşandı.


 


“BU ÖNERİ KANUNLARA AYKIRIDIR”


MHP Meclis Üyesi Süleyman Arslaner, önceki yıllarda yapılan kaçak katlara ruhsat verilmesinin yeni yapılan inşaatları da etkileyeceğini öne sürerek öneriyi reddetti. Yolun 10 metre genişliği bulunan bir yerde hiçbir şekilde 4 kattan fazla ruhsat verilmesinin mümkün olmadığını belirten Arslaner; “Talep edilen inşaatta ve tespiti yapılan benzer yapılara bu güne kadar ruhsat verilememesinin sebebi imar uyumsuzluğudur. Bu yapıların birçoğunda yol genişliği 10 metredir. Ruhsat talebi ise 6 kattır. Osmancık Belediyesi nasıl olur da 10 metre yol genişliği olan bir yerde 6 kat ruhsat verebilir? Usulsüzlüğü yasallaştırmayın. Bu öneri kanunlara aykırıdır. Kesinlikle bu öneriye karşı çıkıyorum.” diye konuştu.


 


KAÇAK YAPILAŞMANIN HAPİS CEZASI VAR


MHP Meclis Üyesi Mehmet Mucur da 4. Yargıtay Dairesi’nin emsal kararlarından örnekler vererek öneriyi reddetti. Kaçak yapılaşmanın kanunlara göre hapis cezası varken kaçak yapılara ruhsat verilmesin uygun olmayacağını belirten Mucur; “Bu gün Yargıtay birçok imar kirliliğinde hapis cezası vermiştir. Kararlar elimizde mevcuttur. Kaçak yapı yapmak bu kadar ağır suç iken biz suç işleyenlerin avukatlığını yapamayız. Dört kata kadar izin verilen yerde altı kat inşaat yapan müteahhide af getiremezsiniz.” dedi.


 


“KAÇAK YAPILAŞMAYA CESARET VERİRİZ”


MHP Meclis Üyesi Bedrettin Karataş ise talebin olumlu değerlendirilmesi ve kaçak katlara ruhsat verilmesi durumunda kaçak yapılaşmanın önünün açılacağını savundu. Vatandaşların bu karardan cesaret alacağını söyleyen Karataş; “Bu gün böyle bir karara imza atarsak yarın inşaat yapanlar geçmişteki bu kararı bir af olarak değerlendirir. Her zaman vatandaşların aklında bir af ihtimali kalır ve kaçak yapılaşmaya cesareti olmuş olur. Eskiden izin vermişler diye düşünen vatandaşlar yeni inşaatlarında kaçak kat yapmaya kalkışırlar” şeklinde konuştu.


 


“PROJEYE UYMAYAN BÜTÜN KONUTLAR HAK TALEP EDER”


MHP Meclis Üyesi Yusuf Çıplak da Osmancık’taki bütün projeye uymayan konutların karardan sonra hak talep edeceğini öne sürdü. Teras veya bodrum şeklinde projelendirip sonradan daireye çevrilen birçok konut olduğunu söyleyen Çıplak; “Biliyorsunuz ki daha önce kaçak yapılmış iki katın yıkılmasına karar verdik. Daha buna benzer birçok yapı var. Karardan sonra herkes hak talep edecek. Herkes benzer bir yumuşaklığın kendisine de gösterilmesini isteyecek. Bunların önüne geçmemiz mümkün olmaz.” dedi.


 


Meclis Başkanı Bekir Yazıcı ise uygulamanın bir defaya mahsus gerçekleştirileceğini ve bu zamana kadar tamamlanmış inşaatları kapsayacağını söyledi. Karardan istifade edebilecek yapıların komisyon tarafından tespit edildiğini ve bu yapılar dışında hiçbir konut için ruhsat verilmeyeceğini belirten Yazıcı; “Bu zamana kadar tamamlanmış ve komisyon tarafından tespit edilmiş yapıları inceleyeceğiz ve yönetmelikte belirtilen cezayı uygulayacağız. Cezasını ödedikten sonra ruhsatını vereceğiz. Tespit edilen yapılar dışında hiçbir yapıya ruhsat verilmeyecek. Bundan sonra da hiçbir kaçak yapıya belediye olarak izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.


 


Komisyon tarafından tespit edilen ruhsatsız yapılara ruhsat verilmesi belediye meclisinin oylamasına sunuldu. Oylama kendi inşaatlarını da etkilediği için CHP Meclis Üyesi Murat Kaya meclis dışına alındı. Ak Partili üyelerin olumlu oyu, MHP’li üyelerin olumsuz oyu neticesinde karar oy çokluğu ile kabul edildi.

 
YENİ YORUM EKLE
YORUMLAR
basını bu konuya duyarlılığı hakkında kutluyorum...sade vatandaşa üç katlı evine yıkım kararı veren belediye meclisi ( bu yıkım kararına bende oy verdim)mütahitlere ve hatırı sayılır çevrelere olunca grup kararı ile olur veriyor..sade vatandaşla bu kişiler arasında ne fark var...böyle bir af varsa ilçemizin binalarının %60,ında eksiklikler vardır elbet ..bu affı daha geniş çıkaralım ..varmısınız buna..
Yusuf Çıplak
 
ÇOK KATLI BİNALAR DEPREM RİSKİ TAŞIYOR
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Jeoloji Anabilim Dalı Başkanı, Profesör Dr. İlyas YILMAZER geçtiğimiz yıllarda Osmancık Belediyesi Kültür Salonunda bir konferans verdi. Konferansın konusu “Osmancık bölgesinin Jeolojik yapısı ve Osmancık’ta olası bir olası bir Depremin etkileri idi ” Jeoloji Profesörü Osmancık zeminini çok kaygan olduğunu, zemininin kum olduğunu, olası bir depremde çok ağır hasarlar oluşturacağını, 3 kattan fazla yapılan binaların büyük bir risk doğuracağını belirtti.
Ne yazık ki Osmancık’ta olsun, Türkiye’de olsun bilim adamlarının fikir ve düşüncelerine hiç önem verilmiyor. İş işten geçtikten sonra suçlu aranıyor.

Marmara Depreminde 50 Bin kişi hayatını kaybetti, peki Müteahhit Veli GÖÇER dışında bir tek suçlu bulunabildi mi.
Sakin KAFADAROĞLU
 
Osmancık Fotoğrafları, Görmek İçin Tıklayınız... Osmancık Video Görüntüleri, Görmek İçin Tıklayınız...
BİR HEMŞEHRİ
Bay - 1972
Kent
:
Osmancık
Meslek
:
öğretmen
 
Koyunbaba Menkıbeleri
Aşık Ali Deyişleri
 
 
© Copyright 2006 www.osmancik.com.tr
Bu Sitenin Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Gerçekleştirilmiştir...
 
OSMANCIK.com.tr Ana Sayfası