Ana Sayfa İletişim Osmancık.com.tr Hakkında...
Ana Sayfa
Osmancık.com.tr Hakkında...
Firmalar
Osmancık Resimleri...
Osmancık Görüntüleri...
Hemşehriler
Derneklerimiz
Osmancık Köyleri...
 

ÇİFTÇİLER FACEBOOK’TA GRUP KURDU - 11.08.2009

Boyabat Barajı nedeni ile arazisi su altında kalacak olan çiftçiler haklarını daha bilinçli savunabilmek için bilgi paylaşmak amacı ile Sosyal Paylaşım Sitesi Facebook’da grup kurdular.


 


Çorum’un Osmancık ve Kargı ilçesine bağlı köyleri de kapsayan Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santrali Üretim Tesisi’nin inşaatı hızla sürerken Boyabat Elektrik Üretim Ltd. Şti. tarafından özel olarak bağımsız şirketlere yaptırılan kamulaştırma tespit çalışmaları neticesinde arazilerin cinsine göre dönüm fiyatları açıklandı. Şirketin yaptığı duyurudaki fiyatlardan memnun kalmayan çiftçiler vatandaşları bilinçlendirmek ve haklarını daha iyi savunabilmek amacı ile Facebook’da “Boyabat Barajı Bilgilendirme Topluluğu” adında bir grup oluşturdular.


 


Kamulaştırma sürecinde çiftçileri bilinçlendirmek amacı ile kurulan Boyabat Barajı Bilgilendirme Topluluğu’nun Yöneticisi Uzman Öğretmen Muharrem Yıldız Boyabat Elektrik Üretim Ltd. Şti’nin araziler için açıkladığı fiyatın değerinden çok düşük olduğunu, özel şirket tarafından belirlenen fiyatların yapılacak olan kamulaştırma çalışması ile ilgili olmamasına rağmen bazı çiftçilerden düşük fiyata arazilerin kamulaştırılmadan önce satın alındığına dikkat çekti.


 


Çiftçileri bilinçlendirmek ve haklarını savunmak amacı ile birlik oluşturmak için bu yolu seçtiklerini belirten Yıldız, “Özel şirketler tarafından belirlenen fiyatlar düşük olmakla birlikte yasal kamulaştırma ile ilgili değildir. Açıklanan bu fiyatlar çiftçileri yanıltmakta ve arazilerini düşük fiyattan satmaya yöneltmektedir. Çiftçilerimize açıklanan fiyatlardan arazilerini satmamalarını ve yasal kamulaştırma sürecini beklemelerini tavsiye ediyoruz. Bilinçlendirmek ve bilgi paylaşımı yapmak, aynı zamanda birlik oluşturarak arazilerimizin düşük fiyattan kamulaştırılmasını engellemek amacı ile grup oluşturduk. İnternet kullanan ve baraj alanında arazisi bulunan herkesi bize katılarak yayınladığımız makalelere yorumları ve bilgi sahibi oldukları konularda makaleleri ile destek vermeye davet ediyoruz. ” şeklinde konuştu.


 


Çiftçilerin hızla üye olduğu grupta Boyabat Barajı ve kamulaştırma sürecinde çiftçilerin hakları ile ilgili yazılar yer alıyor. Grup Yöneticileri bilinçli bir topluluk oluşturarak kamulaştırılacak arazilere değerinde fiyat belirlenmesi için etkili olmayı hedefliyor. Grup Yöneticileri internet kullanmayan çiftçileri de broşür dağıtarak bilinçlendiriyor.


 


RESİMLER
1
   
2
 
YENİ YORUM EKLE
Osmancık Fotoğrafları, Görmek İçin Tıklayınız... Osmancık Video Görüntüleri, Görmek İçin Tıklayınız...
BİR HEMŞEHRİ
Bayan - 1982
Kent
:
Ankara
Meslek
:
EV HANIMI
 
Koyunbaba Menkıbeleri
Aşık Ali Deyişleri
 
 
© Copyright 2006 www.osmancik.com.tr
Bu Sitenin Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Gerçekleştirilmiştir...
 
OSMANCIK.com.tr Ana Sayfası