Ana Sayfa İletişim Osmancık.com.tr Hakkında...
Ana Sayfa
Osmancık.com.tr Hakkında...
Firmalar
Osmancık Resimleri...
Osmancık Görüntüleri...
Hemşehriler
Derneklerimiz
Osmancık Köyleri...
 

SOSYAL YARDIMLAŞMA FONU MU, MUHTAÇLARI KOVMA FONU MU? - 07.01.2009

Osmancık Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Fonundan yardım isteyen 6 özürlü vatandaş ve Türkiye Sakatlar Derneği Osmancık Şubesi Başkanı Muzaffer Kara fon çalışanları tarafından tekme tokat kovuldu.


 

Edinilen bilgiye göre; büyük oranda özürlülük raporu bulunan Sakatlar Derneği üyesi 6 vatandaş, Sakatlar Derneği Osmancık Şube Başkanı Muzaffer Kara öncülüğünde geçim sıkıntılarının karşılanması için Osmancık Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Fonuna başvuruda bulundular. Fon yetkilileri tarafından hor görülen özürlü vatandaşlar kapıdan tekme tokat kovulduğu öğrenildi.


 


Sosyal Yardımlaşma Fonu çalışanları ile arbede yaşayan özürlü vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma Fonu Müdürü ile fon çalışanı Cemil Köse hakkında Osmancık Kaymakamı Oktay Çağatay’a şikâyette bulundular. Özürlü vatandaşlardan 2 tanesinin yardım sorunu Kaymakam Oktay Çağatay tarafından çözüldü.


 


Fon çalışanı Cemil Köse’nin aynı gün mesai bitiminden sonra saat 18.00 civarlarında Sakatlar Derneği Osmancık Şube Başkanı Muzaffer Kara’yı telefonla Sosyal Yardımlaşma Fonu’na çağırarak şikâyet hakkında sorular sorduğu, arkasından da yine tekme tokat kovduğu öğrenildi.


 


Her Sağlam Engelli Adayıdır 


Araştırma yapma nedeni ile Türkiye Sakatlar Derneği üyesi olan Keçeci ailesinin gecekondu evini ziyaret ettik. 6 nüfuslu aile (75 yaşında yatalak bir babaanne Hanife Keçeci, felçli baba Aydın Keçeci, konuşma ve duyma özürlü anne ile Lise 1. sınıf öğrencisi bir kız ve ilköğretim öğrencisi 2 erkek çocuk) çaresizlik içinde ekibimizi misafir etti.


 


Daha önce kaymakamlıktan bir süre yardım aldıklarını söyleyen baba Aydın Keçeci, 70 yaşındaki annesi Hanife Keçeci’nin “sosyal yardımlaşma fonundan alınan paranın daha zor durumda olanlar varken bize haramdır” sözleri üzerine felçli hali ile kiremit fabrikasında çalışmaya başladığını ifade etti.


 


Çalıştığı fabrikanın sigorta yapmasının ardından sosyal yardımlaşma fonu ile ilişkisi kesilen Aydın Keçeci bir süre hayatını çalışarak kazandığını anlattı. Son dönemlerde yaşadığımız kriz nedeni ile şimdi işsiz kalan Keçeci, önceki yardım aldığı dönemlerde fon çalışanlarının kendisini horlayarak rencide etmesi nedeni ile sosyal yardımlaşma fonundan yardım istemediği belirtti.


 


Zor şartlar altında geçimlerini sağlamaya çalışan Keçeci ailesi bizlere evlerinde olan tek yiyecekleri haşlanmış patates ve çay ikram etti. Sofradan önce ailenin, evin küçük çocuğunu gizlice komşuya gönderdiğini gözlemledik. Sanırım şeker bile alabilecek durumda olmayan aile bize çay ikram edebilmek için şekeri komşudan istedi.


 


Fakir ama gururlu Hanife nine bu duruma bile şükrediyor, ısrarla sosyal yardımlaşmadan para almam haram diyor.


 


Sosyal Yardımlaşma Fonundaki görevliler ne yapmak istiyor? Yoksul insanları bire bir evinde ziyaret edip muhtaçlıklarını görüyorlar mı? Görevleri bu değil mi? Yoksa "Gelene ağam gidene paşam mı?"


 


Cemil Köse'den savunma;


 


      07.01.2009 tarihinde www.osmancik.com.tr isimli sitede hakkımda çıkan haberle ilgili olarak;


 


      Olay 06.01.2008 tarihinde saat 18.000'de mesai bitiminden sonra Hükümet Konağında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf bürosunda olmuştur. Muzaffer Kara'yı mesai bitiminde kendisine toplantı tebligatı yapmak için çağıran benim. Bu kişiyi çağıran bensem niye kovan ben oluyum, yazıda tekme tokat kovdular deniyor tekme tokat vurdumsa niye hastane raporu alınıp hakkımda suç duyurusunda bulunulmadı. Neresine vurulup veya tutulmuş herhangi bir kanıtı veya bir izi varmı. Ne demişimde kovmuşum. Olay akşamı Muzaffer Kara'nın Vakıftan çıkarken kurum içinde fotoğraf çektiğini gördüm ve de buranın resmi bir kurum olduğunu 5 metre mesafeden el hareketimle fotoğraf çekemeyeceğini bildirdim. Kaldı ki o saatte vakıfta vakıf memuru Gökhan Geniş'le birlikteydik. Gökhan beyin görüşlerinede başvurulunabilir.


                                    21.Ocak.2009             CEMİL KÖSE


 


EDİTORÜN NOTU:


 


1. Sayın Köse, olay günü adı geçen kişiyi çağırdınızı söylüyorsunuz. Siz, bir sivil toplum örgütü derneğinin başkanını mesai bitiminden sonra tepligat yapmak için ayağınıza çağırma yetkisini kimden aldınız?


 


2.Resmi kurumda fotoğraf çekilemiyeceği kararını siz mi veriyorsunuz? Söz konusu kişi devletin gizli arşivlerinin fotoğrafını mı çekiyordu da kovdunuz?


 


3. Yapacağınız tebligat çok acilmiydi? Mesaiden sonra özürlü bir dernek başkanı nı ayağınıza çağırma yetkisini kimden alıyorsunuz.


 


4. Biz yukarıdaki haberi sadece adı geçen kişinin söylemiyle değil, yardıma muhtaç ve bakıma ihtiyacı olan ailelerle de tek tek görüşerek doğruluğuna inanarak yayınladık ki bu tezimizide siz bizi telefonla arayarak tehtitvari ''Hemen bu haberi kaldırın yoksa olacaklardan sorumlu değilim'' diyerek  haberin doğruluğunu onaylamış oldunuz. Kanaatimiz,  gazeteciye bu şekilde davranan bir devlet 'memuru' oraya gelen yoksul vatandaşlara nasıl davranıldığı ortaya konulmuş oldu. İlgililerin bu konuda ne yapacağını ilerde göreceğiz.


 


5. Bizim ne kurumlarla ne de kişilerle bir sorunumuz vardır.  Cemil Köse'yi de hiç bir şekilde tanıma şansımız olmadığı gibi, Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfına da hiç gitmedik. Yani sitemizin size veya kurumunuza kişisel art niyetimi yoktur.


 


6. Bizim yalan haber yaptığımıza bırakında siz değil okurlar karar versin. Bizden belge isteminize gelince, Bunu siz bizden tehditkar bir tavırla istemeniz etik değil. Bizi, temsil ettiğiniz kuruma ezilerek ve utanarak gelen vatandaşlar mı sandınız? Mahkemeler orada. Varsa itirazınız muracat edersiniz, bizden haberle ilgili belge istenirse sunarız. Gazeteciliği sizden öğrenecek değiliz.

 
YENİ YORUM EKLE
YORUMLAR

Memeleketimle ilgili böyle bir haber beni son derece üzdü. En kutsal görevi ifa eden bu kurumun bu şekilde yıpratılmaya çalışılması kabul edilecek bir şey değildir.
Vakıf Bürosuna Vakıf Müdürü Ayşe ULUSOY''un talebi üzerine 6 Adet kamera takılmış olup yaklaşık bir yıldır Vakıf Bürosu ve çalışanları izlenmektedir.
Büyük bir özveri ile yürütülmeye çalışışan bu kutsal görev olumsuz lanse edlmek yerine; Ülkemin reklamı ve yine BASTIRARAK SÖYLÜYORUM ÖZVERİLİ YÖNETİCİLERİ VE ÇALIŞANLARI yüceltilerek olumlu haber yapılsa idi çooook güzel olurdu.
Türkiye genelinde ençok çalışan bir okadar da yıpratılan bir kurum düşünemiyorum. Ggerektiğinde gece 12:00''ler kadar hizmet veririlirken , asılsız bir haber ile bu şekilde yıpratılması benim canımı yakıyor.
Bu habere konu olan Muzaffer KARA beğefendinin ilçedeki imajının irdelemesi gerektiği kanaatindeyim.


Ahmet Cin
 
Osmancık''taki Sosyal Yardımlaşma Fonundaki Başıbozukluk acaba ilçenin uzun zamandır Kaymakamsız kalmasından mı kaynaklanıyor? Bu olumsuzluklar gürbette olduğumuz halde biz bile duyuyoruz. Oysa Osmancık''a vekaleten bakan Sayın Kaymakam Oktay Çağatay''ın çok iyi ve çalışkan olduğunu biliyoruz. Bazı kendini bilmez kişiler kurumdan Kaymakamı mı yıpratmak istiyor.
Ahmet Koçak
 
Osmancık Fotoğrafları, Görmek İçin Tıklayınız... Osmancık Video Görüntüleri, Görmek İçin Tıklayınız...
BİR HEMŞEHRİ
Bayan - 1979
Kent
:
Kocaeli
Meslek
:
özel güvenlik
 
Koyunbaba Menkıbeleri
Aşık Ali Deyişleri
 
 
© Copyright 2006 www.osmancik.com.tr
Bu Sitenin Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Gerçekleştirilmiştir...
 
OSMANCIK.com.tr Ana Sayfası