Ana Sayfa İletişim Osmancık.com.tr Hakkında...
Ana Sayfa
Osmancık.com.tr Hakkında...
Firmalar
Osmancık Resimleri...
Osmancık Görüntüleri...
Hemşehriler
Derneklerimiz
Osmancık Köyleri...
 

OSMANCIK / ÇAMPINAR (SECİĞEN)

Muhtar
:
 Mustafa EKER (Tel:0364 637 20 54-0533 369 34 87)
Hane Sayısı
:
 260
Nüfus
:
 700
ÇAMPINAR (Seciğen): Osmancık'a 20 Km.


Köyün Web Sitesi: http://www.seciyen.com

Çampınar Köyü
Çampınar, İnegöl Dağı’nın Kuzeybatı yamacında engebeli arazi üzerine kurulmuş bir köyümüzdür. Çevresindeki meşe ve çam ormanları dolaysı ile havası temiz bir orman köyüdür. 11 Mahalleden oluşan Çampınar geniş bir araziye sahiptir. Yerleşik 700 kişinin yaşadığı köyde yazları gurbetçilerin dönmesi ile nüfus 2 bini aşmaktadır. Köy evleri genellikle meyve bahçeleri içerisinde yer alır. Komşuları ise Çampınar ile aynı arazi kuşağında yer alan Gecek ve Sütlüce ile Çampınar’ın karşısında yer alan Akören’dir. En yakın komşusu olan Sütlüce Köyü daha önce Çampınar’ın Mahallesi iken sonradan köy olmuştur.

İç Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi’nin geçiş kuşağında yer alan köyde yazları kurak, kışları soğuk geçer. Bu nedenle çok verimli bir tarım yapılamamaktadır. Gecek Çiftliliği’nde bulunan sulanabilir arazilerde Şeker Pancarı ekilir. Diğer kıraç topraklarda ise buğday tarımı yapılmaktadır. Arazilerin büyük bir kısmı sulanamadığı için yapılan tarımın verimi düşüktür.

Çampınar’da yaşayanlar meyveciliğe önem vermektedir. Osmancık civarında hemen hemen her türlü meyve yetişebilmektedir. Bu nedenle Çampınar’da evler genellikle meyve bahçeleri içerisine kurulmuştur. Fakat meyveciliğe dayalı bir ekonominin olduğu söylenemez. Çünkü köy halkı kendi ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde meyve yetiştirmektedir.

Osmancık’ın köyleri arasında alt yapı sorunu yok diyebileceğimiz köylerdendir. Kanalizasyon altyapısı ve yetersiz de olsa su şebekesi mevcuttur. Köye ulaşım sağlayan yol asfalttır. Köyün Sağlık Ocağı ve İlköğretim Okulu vardır. Biri Pelitpınar Mahallesi’nde olmak üzere iki tane cami bir tane cem evi vardır. Ayrıca köyde tam donanımlı bir kütüphane mevcuttur. Birçok köyümüz gibi Çampınar’da da internet erişimi vardır.

Köyde bulunan İlköğretim Okulu’nda 2008 yılına kadar 8 yıllık eğitim verilmiştir. Aslen Çampınarlı olan Prof. Dr. Bahri Savcı’nın adını taşıyan ilköğretim okulunda eğitim – öğretim 5 yıla düşürülerek taşımalı sistemin kaldırılmasının ardından okul kapanma aşamasına gelmiştir. Bu gün okulun yalnızca 15 öğrencisi bulunmaktadır.

Dünden Bugüne Çampınar (Seciğen)
Çampınar Köyü’nün tarihi ile ilgili resmi belgeli çok fazla bilgi sunmak mümkün değildir. Bilinen en resmi bilgi köyün adının 1960 öncesinde “Seciğen” olduğudur. Ancak köy halkının aktardığı bazı bilgiler köyün geçmişine ışık tutmaktadır. Köy halkının nereden geldiği, köyün adının kaynağı gibi tarihi bilgiler, köy büyüklerinin söylemleri ile gün ışığına çıkmaktadır.

Köy büyükleri Çampınar Köyü’nün Akören’de yaşayan Ozulu Koca diye bilinen çiftlik ağasının çiftliklerine baktırmak için getirdiği aileler tarafından kurulduğunu bilmektedirler. Bu bilgiye göre; Yaklaşık 300 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilen Çampınar, o tarihlerde Akören’de yaşayan Ozulu Koca diye bilinen çiftlik ağasının çiftliklerine baktırmak için Çorum ve çevresinden getirdiği aileler tarafından kurulmuştur.

Ozulu Koca’nın Akören (Akveran) Çiftliği ve Ardıççayı Çiftliği adında iki çiftliği vardır. Ozulu Koca yaşlanınca çiftliklerini oğullarına devreder. Akören’de oturan iki kardeş çiftlikleri birlikte yürütmenin zor olduğunu görünce paylaşmaya karar verirler. Birisi Akören Çiftliği’ni diğeri de Ardıççayı Çiftliği’ni alır. Fakat iki kardeş de yine Akören’de oturarak çiftliklerini yürütürler.

Ardıççayı Çiftliği’nin Akören’e uzak olması dolaysı ile çiftlik işlerini yürütmekte zorlanan Ozulu Koca’nın oğlu, çiftliğe baktırmak üzere Çorum civarından 6 aile getirir. Bu aileler Yukarıköy adı ile anılan Ardıç Mevkiine yerleşirler. Daha sonra 6 aile çiftliği satın alarak Yukarıköy’ü resmen kurarlar.

Yukarıköylüler çiftliğin içerisinde bulunan dereden su ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu nedenle derenin geçtiği araziye Suçeken adı verilir. Bir süre sonra arazisi daha verimli olduğu için köylerini buraya taşırlar ve köyün adı Suçeken olur.
1960 yılına kadar Seciğen olarak anılan Çampınar’a “Seciğen” isminin “Suçeken”den değişime uğrayarak geldiği düşünülmektedir. Fakat tarihi bir kaynakta Seciğen isminin “Seçkin” anlamına geldiğinden de bahsedilmektedir. 1960 İhtilalı sonrası birçok köyün adı değişmiştir. Bu tarihe kadar Seciğen adı ile anılan köy, 1960 sonrası Çampınar adını almıştır.

Çampınar Köyü’nde Yaşam ve Kültür
Köy halkının büyük bir çoğunluğunun alevi inancına sahip olmasından dolayı alevi köylerinde görülen genel kültür Çampınar’da da görülmektedir.

Köyde görülen en önemli etkinlikler Cem Törenleridir. Yılda bir defa Birlik Cemi yapılmaktadır. Birlik Ceminin amacı köyde dargınları barıştırmak ve birliği sağlamaktır. Köy halkı yılda bir defa Birlik Cemi için Cemevinde toplanır. Köy dedesinin yönetiminde gerçekleştirilen cem töreninde törene katılanlar bir halka şeklinde otururlar. Düzenin halka şeklinde olmasındaki amaç herkesin yüz yüze gelmesini sağlamaktır. Amaç dargınlıkları engellemek olduğu için bir kişinin başka birisine sırtını dönmesi böylelikle engellenmiş olur.

Cem Bekçisi kapıya dikilir ve Çerahçı’nın mumu yakması ile tören başlar. Törende saz eşliğinde Duaz-ı İmamlar okunur. Saki adı verilen kişi Hazreti Hüseyin’in adına herkese su dağıtır. Törenin ırbıkçısı da herkesin eline su döker. Bunun anlamı bütün pislikleri götüren suya içindeki kötülükleri vermek ve cem sonrasında günahlardan uzak temiz bir kişi olmaktır. Daha sonra süpürgeci “Ya Allah”, “Ya Muhammed”, “Ya Ali” diyerek yeri süpür. Bunun anlamı da bütün günahların süpürülerek atılması ve insanların günah işlemekten uzak durmasıdır.

Dini bir etkinlik sayılan Cem Törenlerine dargınlar katılamaz ve cem kurbanından yiyemez. Cem olduğu gün köydeki bütün dargınların barışması ve dost bir şekilde ceme katılması gerekir. Köyün hısımları (kardeşten ileri dost olanlar) cemde semah dönerek kardeşten ileri yakınlıklarını gösterirler. Hısımlık, kızları oğullarına düşmeyecek kadar yakınlık anlamına gelmektedir.

Çampınar Köyü’nde dini etkinlikler dışında farklı kültürel etkinlikler de görülmektedir. Evliliklerde üç gün düğün töreni yapılır. Sin-sin, Kuzalan Semahı ve Halay düğünlerde görülen başlıca oyunlardır.

Köyde asker uğurlama törenleri de yapılır. Her yıl askere gidecek gençler “bir ay” boyunca her akşam bir haneye konuk olurlar. Asker adayı gençler davul zurna ile bir ay boyunca eğlenirler.

Çampınar’da her yıl yayla şenlikleri yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda ÇAMVAK (Çampınar Vakfı) tarafından yapılan şenlikler artık köy muhtarlığına devredilmiştir. Köy Muhtarı Mustafa Eker’in verdiği bilgiye göre 2010 yılında da yayla şenliklerine devam edilecektir.

RESİMLER
ÇAMPINAR
   
resim16
   
Çampınar'ın Neşesi ''Sadet''
   
resım1
   
resim17
   
Çampınar Genel görünüm
   
resım2
   
resim18
   
Nisan/2008
   
resım3
   
Çampınar'dan Bir görünüm.
   
32.
   
resım5
   
Çampınar,Kültür Evi (ÇAMVAK)
   
Perlitpınar Mah.
   
resim7
   
Çampınar Yaylaları
   
34.
   
resim8
   
Çampınar Yayla Şenlikleri
   
35.
   
resim9
   
Çampınar(Seciğen)de eski bir ev
   
36.
   
resim10
   
Çampınar'da Semah Gurubu
   
Çampınar Köyü, Pelitpınar Mah.
   
resim11
   
Çampınar'da AMBAR(Buğday Korunağı
   
38.
   
resim12
   
İköğretimokulu Öğretmenleri
   
Pelitpınar Mah. Cami
   
resim13
   
Köylüler ve dağdan odun getiren eşek.
   
40.
   
resim14
   
AVni KAPLAN,Ferudun YENER,Halil SAVCI,Bayram KAYA,Sabri İRFAN..
   
41.
   
resim15
   
Çampınar da iki ''NİNE'' Zehra ve Filik
   
11.04.2008
Osmancık Fotoğrafları, Görmek İçin Tıklayınız... Osmancık Video Görüntüleri, Görmek İçin Tıklayınız...
BİR HEMŞEHRİ

aa

Bay
Kent
:
İstanbul
Meslek
:
-
 
Koyunbaba Menkıbeleri
Aşık Ali Deyişleri
 
 
© Copyright 2006 www.osmancik.com.tr
Bu Sitenin Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Gerçekleştirilmiştir...
 
OSMANCIK.com.tr Ana Sayfası