Ana Sayfa İletişim Osmancık.com.tr Hakkında...
Ana Sayfa
Osmancık.com.tr Hakkında...
Firmalar
Osmancık Resimleri...
Osmancık Görüntüleri...
Hemşehriler
Derneklerimiz
Osmancık Köyleri...
 

ÇOCUKLUK HAYALİNE, EMEKLİ OLUNCA KAVUŞTU

Yayla HABER (16.12.2010 )
 
Çorum'un İskilip ilçesinde çobanlık yaparak başladığı çalışma hayatına çöpçülük, tahsildarlık, nikah memurluğu, zabıta müdürlüğü yaparak devam eden 60 yaşındaki Ali Osman Almalı, emekli olunca çocukluk hayali olan ahşap oymacılığına başladı.


Çorum'un İskilip ilçesinde çobanlık yaparak başladığı çalışma hayatına çöpçülük, tahsildarlık, nikah memurluğu, zabıta müdürlüğü yaparak devam eden 60 yaşındaki Ali Osman Almalı, emekli olunca çocukluk hayali olan ahşap oymacılığına başladı.
Tarihi dokusunu koruyan İskilip'teki 200 yıllık Salilerbaşı olarak bilinen ''Arasta''da ahşap ustalığı yapan Almalı'nın hayatı, hayallerinin peşinden gitmek isteyenlere örnek oluyor.
Semercilerin, ayakkabı ve ahşap ustalarının mekanı olan arastadaki küçük atölyesinde kendine ahşaptan bir dünya kuran Almalı, yaptığı açıklamada, 60 yıllık hayatında birbirinden farklı pek çok iş yaptığını söyledi.
Ailesinin geçimine katkı sağlamak için çocuk yaşlarda çobanlığa başladığını anlatan Almalı, hem çalışıp hem de okuyarak liseyi bitirdiğini, köyünde o yıllarda lise mezunu olan tek kişi olduğunu belirtti.
Almalı, memur olmasını isteyen ailesinin ısrarlarıyla İskilip Belediyesinde işçi olarak işe girdiğini dile getirerek, ''Belediyenin temizlik işlerine işçi alınıyordu. Müracaatım kabul edilince ilk önce çöpçü olarak işe başladım. İlerleyen zamanlarda belediye veznesinde tahsildarlık yaptım. Nikah memurluğu göreviyle devam ettim, son olarak da zabıta müdürlüğünden emekli oldum'' dedi.
Emekli olmasına 2 yıl varken emeklilikten sonra yapacağı işin hayalini kurmaya başladığını anlatan Almalı, ''İlçemizde yaygın bir iş olan ahşap oymacılığı yapmak istedim. Bu benim küçük yaşlardan itibaren hayalimdi. Emekli olduğumda bir arkadaşımdan bakkal dükkanı devraldım. Ama bu işin bana göre olmadığını anladım. Hayalini kurduğum ahşap işine, ilk olarak tarihi arastada dükkan kiralamakla başladım. Arastadaki bir ustamdan, işin inceliklerini öğrendim'' diye konuştu.


''HUZURU VE MUTLULUĞU AHŞAPTA BULDUM''


Ali Osman Almalı,kendisini bu işte kanıtlamak için çok çalıştığını dile getirerek, şunları kaydetti:


''Çevrede birçok ahşap ustası vardı. Müşteri beni tanımıyordu. Bol çeşidim olmasına rağmen satışlarım iyi değildi. Piyasayı araştırdım, fiyatları öğrendim. Müşteriye kendimi tanıtmak uzun zaman aldı. Öyle ki 5 yıl kapı kapı ağaç kaşıklarımı, oklavalarımı, minyatür beşik ve kağnılarımı gittiğim yerlere götürerek kendimi anlattım, reklamımı yaptım. Şimdi yerli turist olsun yabancı turist olsun müşterim bol. İhtiyacım olduğu için çalışmıyorum. Ben huzuru ve mutluluğu ahşapta buldum.''
Ahşap kokulu dükkanında oklavadan beşiğe, sepetten kaşığa, peçeteliklerden sandalyeye, kağnıdan merdaneye kadar pek çok şey şapan Almalı usta, çevre il ve ilçelerden çok sayıda müşterisi olduğunu, yerli müşterilerinin oklava ve merdaneleri tercih ederken, yabancı turistlerin tahta kağnı ile beşiklere ilgi duyduğunu ifade etti.


Hiçbir zaman veresiye defteri tutmadığına dikkat çeken Almalı Usta, ''Müşteri beğendiğini alır. Parası olmayınca sonra getiriyim der. Hesap tutmam, deftere yazmam. Günün birinde o müşteri parayı getirince piyango bulmuş gibi sevinirim'' dedi.


Almalı, yaşıtlarının kahvelerde ya da parklarda vakit geçirmesini zaman kaybı olarak değerlendirdiğini, kendisine de ''artık emekli ol'' diyerek takılanlar olduğunu ama çalışmaktan ve yeni insanlar tanımaktan mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.
YENİ YORUM EKLE
Osmancık Fotoğrafları, Görmek İçin Tıklayınız... Osmancık Video Görüntüleri, Görmek İçin Tıklayınız...
BİR HEMŞEHRİ
Bayan - 1986
Kent
:
İstanbul
Meslek
:
sağlıkçı
 
Koyunbaba Menkıbeleri
Aşık Ali Deyişleri
 
 
© Copyright 2006 www.osmancik.com.tr
Bu Sitenin Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Gerçekleştirilmiştir...
 
OSMANCIK.com.tr Ana Sayfası