Ana Sayfa İletişim Osmancık.com.tr Hakkında...
Ana Sayfa
Osmancık.com.tr Hakkında...
Firmalar
Osmancık Resimleri...
Osmancık Görüntüleri...
Hemşehriler
Derneklerimiz
Osmancık Köyleri...
 

“MODERN MEYVECİLİK’TE YENİ YATIRIM FIRSATI” OSMANCIK 97 PİRİNÇ'E II.ALTERNATİF ÜRÜN… HÜSEYİN ÇETİNKAYA

                                       


          Osmancık’ta çeltik üretimi sadece Kızılırmak ve ovacıksu havzasında üretimi yapılmaktadır.Oysa Osmancık köy ve beldeleri buraların dışında geniş bir yelpaze üzerinde. Osmancık-97 piriç dışında ,rakım olarak daha yuksek arazilerimizde ekolojik ve toprak yapısı göz önüne alınarak ,analiz verilerine bakılıp tür seçimi yapılarak,‘Modern Meyve Bahçe tesisleri’ kurulabilir. Tarla bitkileri dışında ,Bahçe bitkilerinden de  Osmancık şanına yakışır bir marka oluşabilir. Mesleklerinde başarılı ,Osmancık’ta adından söz ettiren iki lidere, Avni öğretmenime ve aynı dönemlerde eğitim aldığımız  meslektaşım Serdar Kurşun’a buradan selamlarımı sunuyorum.


         Ülkemizde gelişen teknolojiye paralel olarak” Modern Meyvecilik” ön plana çıktı.


        20.Ocak.2008 Pazar günü  ALARA     Fidan Üretim ve Paz. San. Tic. Ltd.Şti  ile birlikte “Modern Meyvecilikte Yeni Yatırım Fırsatları” konulu bir gezi düzenlendi.


        Söke, köy ve beldelerinde tarım üreticilerin davet edildiği yemekli davetiyede; Söke nin,Ağaçlı köyü –Ovacık mevkiinde ,Önce  Dev bir yatırım olan Öztunaoğlu Kiraz Bahçesin de minik bir  gezi yapıldı. Ardından Kuşadası ATINÇ Otelin Konferans Salonunda;”Modern Meyvecilikte Yeni Yatırım Fırsatları “ konulu bir seminer verildi.Adnan Menderes Üniversitesi,Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlilerinden de dinleyici olarak katılanlarında olduğu seminerde,  ALARA Yön.Kur.Bşk. Yavuz TANER,  Dr.G.Cihangir KORKMAZ   ve Zir.Yük.Müh. Hakan YILDIZ  konuşmacı olarak katıldılar.


           Yavuz TANER ;”Ben Bir Gıda Uzmanıyım.  ALARA nın  amacı, Meyve ihracatı yapılsın diye kuruldu .Fakat büyük bir sorunla karşılaştık. Türkiye de üretimi yapılan meyve türleri  Dış Pazar standartların çok altında , İncirde Bursa Siyahı ve  bir iki kalemin dışında hiçbir meyve türümüzün rekabet etme şansı maalesef yok ben bunu gördüm.Dünya Ülkeleri ile Meyvecilik hususunda diyalok içerisindeyiz.Dünya pazarlarında satılan ve tutulan meyve türleri bizim için çok önemli .Biz bu türleri aşılayarak fidan elde edip bu türlerin üretimini yapmak ve bunların ihracatını yapmak istiyoruz. ALARA olarak Türkiye de muhtelif yerlerde yaklaşık 6,000 dönüm ekili alanlarımız mevcuttur. Söke -Ovacık Mevkii  Kiraz Bahçesi bu çalışmalarımız dahilindedir.” dedi.


            Dr.G. Cihangir KORKMAZ; “ Söke-Ağaçlı köyü-Ovacık Mevkii Öztunaoğlu Kiraz Bahçesi, İç Pazar dışında ,Dünya pazarlarında rekabet gücü en yüksek bir türdür. ‘Gisele 5 türler üzerine aşılanmış Napolyon 0900 ziraat ‘türleridir. Kiraz belli bir yükseklikte rakım ister . Biz buraya defalarca geldik etüt ettik.Analizlerin neticelerine baktık. Başka bir meyve türü de düşünülebilirdi ama veriler Kiraza daha çok elverişli olduğunu gösterdi ve bu türün buraya dikilmesine karar verildi” Kiraz Meyvesinin yetiştirme tekniği hakkın da  bilgiler veren  KORKMAZ Hoca üreticilerimize hitap ederek ;”Meyve Bahçesi kurmayı düşünüyorsanız toprağınızı etüt edelim ,analizlerin neticesine bakalım  fidan ve tür seçiminde (nar,kayısı,elma erik,incir v.b.) teknik hizmetlerde her zaman yanınızda olacağım “ dedi.


           Zir.Yük.Müh. Hakan YILDIZ ;”Ege ve Akdeniz de Bölgesinde muhtelif yerlerde kontrolümüz dahilinde kurulu meyve bahçeleri mevcut.Bölgenin ekolojik ve toprak yapısına göre meyve türü seçimi yapılarak Meyve bahçeleri tesis edilmiştir.Yapılan çalışmaları yerinde görmek isteyene  ve de  Meyve bahçe tesisi kurmak isteyen üreticilerimize her zaman ünitelerimizin kapısı açık “dedi.


         Ülkemizde Bahçe Ziraatı , günümüz teknolojisine paralel olarak yeni yeni ön plana


alınmaya başlandı. Pazar şartlarına uygun ve dünya pazarlarında tutulan aynı zamanda rekabet gücü yüksek meyve türleri ile modern bir meyve bahçesi tesisi ileriye yönelik yapılan karlı bir yatırımdır.


          Ülkemiz genelinde ciddi çalışmalarıyla kalite ve dünya standartlarına uygun meyve türü üreten ,modern meyve bahçeleri tesis etmiş ve üretilen meyvelerin gerek iç pazarda gerekse dış pazarlara ihracat edebilen kuruluşlardan biri olan  ALARA FİDAN ‘ın  ünitelerini gezip gördükten sonra; “Modern Meyve Bahçesi Tesisini” kurmak,gerçek üreticilik yapmak isteyenlerin yararına olacaktır.                                    


                                    Saygılarımla......                                Hüseyin ÇETİNKAYA


                                                                                                     (0539 698 4009)

Osmancık Fotoğrafları, Görmek İçin Tıklayınız... Osmancık Video Görüntüleri, Görmek İçin Tıklayınız...
BİR HEMŞEHRİ
Bayan - 1978
Kent
:
Antalya
Meslek
:
-
 
Koyunbaba Menkıbeleri
Aşık Ali Deyişleri
 
 
© Copyright 2006 www.osmancik.com.tr
Bu Sitenin Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Gerçekleştirilmiştir...
 
OSMANCIK.com.tr Ana Sayfası