Ana Sayfa İletişim Osmancık.com.tr Hakkında...
Ana Sayfa
Osmancık.com.tr Hakkında...
Firmalar
Osmancık Resimleri...
Osmancık Görüntüleri...
Hemşehriler
Derneklerimiz
Osmancık Köyleri...
 

KAPARİ YADA YEREL ADIYLA ''GEBERE'' OSMANCIK ANAVATANI..

''Kapari''...Bu üç heceli kelime,sizde hiç bir şey çağrıştırmadı,öylemi?Olabilir.

Ya ''Kedi tırnağı'', ''Hint hıyarı'', ''it hıyarı'', ''it kavunu'', ''karga kavunu'', ''yılan kabağı''? Hayır mı?

Ya; ''menginik'', ''cimbom'', ''gevil'', ''yumuk'', ''bugo'', ''bubu'', ''kepekçiçek'', ''beri kemeri, ''şeballah'', ''deve dikeni''?

Yine hayır öylemi? Hala bu sözcükler sizin için bir şey ifade etmiyor,öyle mi? Peki; ''keper'', ''kepere'', ''kepre'', ''gebre'', ''gebere'' ya da ''gebere otu''?

Neyse, sizi daha fazla merakta bırakmayalım...Saydıklarımız kaparinin ülkemizin değişik yörelerindeki adları. Öyle sanıyoruz ki bu sözcüklerden hiç olmazsa birini duymuş olmalısınız.Çünkü kapari ülkemizde doğal olarak yetişen bir bitki türü.

Belki hiç farkında olmadınız bu bitkinin,yerde kümelenmiş görüntüsüne bakıp, ''çalı'' diye düşünüp, gelip geçtiniz yanından.

Belki bahçenizde, zaman zaman kendini gösterecek olsa hemen budayıp kurtulmaya çalışıyorsunuz ondan.Ya da kökünden sökerek...Toprağı sımsıkı kavrayan,toprağın derinliklerine indikçe dal budak salarak geniş bir yayılma gösteren köklerini kazdıkça hayrete düşüyor, belki de pes ediyorsunuz.Çünkü köklerden kurtulmanız bir türlü mümkün olmuyor. Çabanız boşuna, çünkü; kaparinin kökleri, toprakta metrelerce derinliklere kadar inebiliyor. Yaşama bu kadar sıkı sıkıya sarılması insanoğlunun bu yakıp yıkma,yok etme eğilimini bildiğinden midir nedir? Kim bilir.?

Belki de kimi zaman, verimsiz olduğu için hayvan yemi niteliğine fiğ, burçak,mürdümek ekerek değerlendirdiğiniz; bir türlü satıp elinizden çıkaramadığınız kıraç arazinizde,nasıl olup yayıldığına akıl erdiremediğiniz yeşil bir çalı olarak çıktı karşınıza. Hani merakınızı yenemeyip kırmızı küçük karpuzları andıran yemişlerinin tadına baktınız da acı mı acıydı...

Nereden bilirdiniz ki;Almanlar,bu kırmızı minik karpuzcukların salamorasını,sosusnu 472 çeşit,evet evet tam 472 çeşit yemekte kullanmakta.Nereden bilebilirsiniz ki;İspanyollar,yılda 15 milyar dolar kazandıkları tomurcukları nedeniyle kapari bitkisini ''Milli Bitki''ilan ettiler ve Devlet korumasına aldılar.

Tabii;kapari bitkisinin gerek köklerinden,gerek yapraklarından gerekse meyvelerinden ilaç sanayiinde pek çok hastalığa deva olacak ilaçların üretiminde yararlanıldığını da bilmiyor olabilirsiniz.

Çünkü bugüne kadar bu bitki üzerine yapılan bilimsel araştırma,yok denecek kadar az.Oysa kapari varlığını antik çağlardan günümüze kadar sürdürmekte...
RESİMLER
Gebere Çiçek açmış
   
Kapari Çiçek
   
Gebere
   
Tohuma Durmuş Kapari
   
Kapari
   
Kapari Çiçek
   
Yeni Filizleniyor Gebere
   
Gebere
   
Kapari Çiçek
   
Kapari Tomurcuk Hali
   
kapari
   
Gebere Çiçek açmış
   
Kapari
   
Gebere
   
Gebere Tomurcuk
   
Kapari Yemeği
   
Salamur
   
Kapari Çiçek
Gebere
   
kapari
   
Osmancık Fotoğrafları, Görmek İçin Tıklayınız... Osmancık Video Görüntüleri, Görmek İçin Tıklayınız...
BİR HEMŞEHRİ
Bay - 1983
Kent
:
İstanbul
Meslek
:
Otomotiv
 
Koyunbaba Menkıbeleri
Aşık Ali Deyişleri
 
 
© Copyright 2006 www.osmancik.com.tr
Bu Sitenin Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Gerçekleştirilmiştir...
 
OSMANCIK.com.tr Ana Sayfası