Ana Sayfa İletişim Osmancık.com.tr Hakkında...
Ana Sayfa
Osmancık.com.tr Hakkında...
Firmalar
Osmancık Resimleri...
Osmancık Görüntüleri...
Hemşehriler
Derneklerimiz
Osmancık Köyleri...
 

KOYUNBABA KÖPRÜSÜ

KOYUNBABA KÖPRÜSÜ

Irmak köprünün yedi gözünden akmaktadır. Bu gözlerin gerek kale tarafındaki gerekse Gemici Mahallesi tarfındakilerin dolması nedeniyle köprünün 15 gözlü olark kalması büyük bir ihtimaldir. Bu gözlerin en büyüğünün yüksekliği 16,35 metredir. En küçüğü ise 9,20 metredir. Köprü kemerleri Osmanlılar zamanında genellikle yapılan beşlik sivri kemer tarzında yapılmıştır. Ancak 2., 3., 4. kemerlerde bu sivriliğin daire yayına yaklaştığı görülmektedir. Köprünün orta kısmına göre her iki tarafa doğru eğilimi % 4'tür. Bu durum düz köprüye nazaran daha güzel bir estetik görünüm meydana getirmektedir.

Köprünün her iki yanında, boyunca devam eden 55 cm. yüksekliğinde hafifçe dışa meyilli taş korkuluklar vardır.

Ortadaki büyük gözün kemer sivrisinin 30-40 cm. üzerinde, dikdörtgen şeklinde bir ayna yeri oyulmuştur. Zamanında buraya takılan bir ayna, bilhassa gurup vakitleri güneş ışınlarını çeşitli yönlere doğru aksettirmek suretiyle köprüye ayrı bir özellik ve güzellik vermekte imiş. Gerçekten de köprü üzerinden güneşin batışını ve meydana gelen gurubun doğal güzelliğini kelimelerle anlatabilmek imkansızdır. Bu güzel manzaranın seyrine doyum olmaz.

Köprü ayaklarına ellişer metre mesafedeki kısımlara taş blokaj yapmak suretiyle hırçın Kızılırmak'ın, ayakların diplerini oyması önlenmiş ve köprü uzun yıllar hiçbir tamire ihtiyaç göstermeden büyük bir sanat abidesi olarak Kızılırmak üzerinde yükselmiştir.

1926 tarihli bir rapora göre o tarihe kadar köprüde hiç bir onarım yapılmamıştır. 1938 yılında bir onarım ihtiyaç gösterince, gerekli tedbirler alınmak suretiyle onarıma gidilmiştir. Bu tedbrlerin başında suyun belli bir yerden akması sağlanarak su akmayan diğer kısımlar onarılmıştır. Bu onarım esnasında yukarda bahsedilen radyeyi teşkil eden blokların altındandan katranlı ardıç kazıkların çıktığı raporda belirtilmektedir. Bu katranlı ardıç kazıklarının köprünün yapım tarihinden onarım tarihine kadar su altında kalıp kalamayacağı da ayrı bir münakaşa konusudur.

Köprünün kuzey tarafındaki ayağının kaleye kadar uzandığı söylenmektedir. Evliya Çelebi de aynı durumu, ‘'köprünün ayağı kaledeki demir kapıya kadar dayanmaktadır'' demek suretiyle belirtmektedir. Ayrıca köprü hakkında şu bilgiyi vermektedir: ‘'Sultan Bayezıd-ı Veli'nin hayratından olarak 19 gözlü büyük bir köprü vardır ki, her bir kemeri eleğim sağmadan ve gökyüzü kehkeşanından nişan verir. Böyle çılgınca akan bir ırmağa üstad mimar, sanki bir sırat köprüsü yapmıştır. Anadolu'da eşi yoktur.''

Gerçekten tarihi kaynaklar, Koyunbaba köprüsünden başka, Sakarya ve Gediz üzerinde 19'ar gözlü iki köprünün daha yapılmasının bu devre rastladığını belirtmektedir.

KAYNAK:
Özdemir Başaran
Tarihi İle Osmancık
Sf: 40
Yayıncı: Yargıçoğlu Matbaası - ANKARA
"Bilal Çevrim Arşivi'nden"
RESİMLER
Resim
Osmancık Fotoğrafları, Görmek İçin Tıklayınız... Osmancık Video Görüntüleri, Görmek İçin Tıklayınız...
BİR HEMŞEHRİ
Bay - 1981
Kent
:
Osmancık
Meslek
:
Yönetici
 
Koyunbaba Menkıbeleri
Aşık Ali Deyişleri
 
 
© Copyright 2006 www.osmancik.com.tr
Bu Sitenin Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi Red Bilişim Tarafından Gerçekleştirilmiştir...
 
OSMANCIK.com.tr Ana Sayfası